بواسیر یا هموروئید چیست و راه های درمان بیماری هموروئید یا بواسیر

علت بواسیر یا هموروئید در دوران بارداری چیست؟

بواسیر نوعی واریس است که در اطراف مقعد ایجاد می شود، بطوری که رگ‌های انتهای مقعد متورم و ملتهب می‌شوند. بواسیر می‌تواند داخلی یا خارجی باشد. بطوری که درون مقعد ایجاد می شود و  معمولاً بدون درد است، اما به خونریزی گرایش دارد.  بواسیر خارجی مثل برآمدگی سختی است که خونریزی‌های خفیف زیر پوستی هستند. برخی از افراد دچار پایین افتادگی بواسیر می‌شوند که از بواسیر داخلی دردناک‌تر است. افتادگی بواسیر از میان مقعد فشار می‌آورد و معمولاً پس از دفع مدفوع از بدن بیرون می‌زند. گاهی، این رگ‌ها در اثر فشار آوردن ماهیچه‌های مقعد برای همیشه بیرون میماند.

افزایش حجم خون و یبوست در دوران بارداری علت اصلی بروز بواسیر یا هموروئید در دوران بارداری می باشد.

افزایش حجم خون

در دوران بارداری حجم خون شما به میزانی افزایش می‌یابد که رگ‌هایتان گشاد می‌شوند. رگ‌هایی که توسط وزن اضافه شده‌ی رحم تان تحت فشار قرار می‌گیرند برای واریسی شدن، تورم یا گشاد شدن غیرعادی آسیب‌پذیرترند، زیرا جنین و رحم درحال رشد شما فشار فزاینده‌ای بر این اعضا وارد می کند.

یبوست در دوران بارداری

بارداری می تواند موجب بروز یبوست شود، یبوست نیز اگر درمان و کنترل نشود می تواند منجر به ابتلا به بواسیر شود، زیرا رگ‌های خونی را ضعیف می کند و منجر به خونریزی می شود. از این رو باید تلاش کنید که از یبوست پیشگیری کنید. برای پیشگیری از یبوست، رژیمی سرشار از فیبر خوراکی داشته باشید، در بیشتر میوه ها و سبزیجات فیبر فراوانی یافت می شود، آب کافی بنوشید و به طور منظم ورزش ‌کنید.

اگر متوجه هر یک از موارد زیر شدید، لطفاً با پزشک یا متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید:

  • اگر پس از هفت روز نشانه‌ها بهبود نیافتند یا بدتر شدند.
  • تغییر در دفع مدفوع بیش از هفت روز
  • درد مداوم در شکم یا ناحیه‌ی مقعد

منبع : نی نی پلاس

[ بازدید : 18 ]

[ ] ] [ jody ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]